Jak dlouho vařit růžičkovou kapustu

Růžičková kapusta je oblíbenou přísadou mnoha pokrmů díky své chutné a šťavnaté textuře. Správné vaření růžičkové kapusty je klíčové pro zachování chuti a textury. Není nic horšího než převařená, rozměklá kapusta, která ztratila veškerou svou chuť. Na druhou stranu nedovařená kapusta může být tvrdá a těžko stravitelná. Proto je důležité znát správnou dobu vaření růžičkové kapusty.

Jak poznat, že je růžičková kapusta vařená?

Než se pustíme do samotného procesu vaření, je dobré vědět, jak poznat, že je růžičková kapusta správně uvařená. Ideální stav je, když jsou růžičky kapusty měkké, ale stále mají jistou křehkost. Kapusta by měla být snadno propíchnutelná vidličkou, ale neměla by se rozpadat na kusy.

Jak dlouho vařit růžičkovou kapustu?

Doba vaření růžičkové kapusty se může lišit v závislosti na preferencích a způsobu přípravy. Zde jsou doporučené doby vaření pro různé způsoby přípravy:

Vaření na páře:

Vaření na páře je zdravý způsob přípravy růžičkové kapusty, který zachovává většinu živin a chuťových látek. Pro tento způsob vaření stačí kapustu umístit do páry a vařit po dobu 5-7 minut, dokud nezměkne, ale stále zůstane křehká.

Vaření ve vodě:

Pokud se rozhodnete vařit růžičkovou kapustu ve vodě, je důležité dbát na to, aby došlo k minimální ztrátě živin. Kapustu dejte do vroucí osolené vody a vařte 5-8 minut, až bude měkká, ale stále křehká.

Pečení v troubě:

Pečení růžičkové kapusty v troubě je skvělý způsob, jak zachovat její chuť a texturu. Předehřejte troubu na 200°C, rozložte kapustu na plech, pokapejte olejem a dochuťte podle chuti. Pečte 15-20 minut, dokud kapusta nezměkne a lehce se zezlátne.

Vaření na pánvi:

Pro rychlé vaření růžičkové kapusty na pánvi zahřejte pánvičku na střední teplotu, přidejte trochu oleje a kapustu. Smažte 5-7 minut za občasného míchání, dokud kapusta nezměkne, ale stále zůstane křehká.

Tipy pro perfektně uvařenou růžičkovou kapustu:

 • Nezapomeňte na osolení vody při vaření, které pomáhá při zachování chuti.
 • Udržujte dobu vaření co nejkratší, aby kapusta zůstala křehká a šťavnatá.
 • Podle chuti můžete kapustu dochutit bylinkami, kořením nebo citronovou šťávou.
 • Pokud vaříte na páře nebo v troubě, pravidelně kontrolujte stav kapusty, abyste předešli jejímu převaření.

Závěr

Uvaření růžičkové kapusty je snadný proces, pokud znáte správnou dobu vaření a způsob přípravy. Díky těmto tipům a doporučeným časům vaření budete mít vždy perfektně uvařenou růžičkovou kapustu, která zaručeně potěší vaše chuťové buňky.

Nejčastěji kladené otázky o růžičkové kapustě

1. Jak skladovat čerstvou růžičkovou kapustu?

Čerstvou růžičkovou kapustu je nejlepší skladovat v chladničce. Můžete ji uložit do perforované plastové tašky nebo do uzavřené nádoby a umístit do nejspodnější části chladničky. Takto uložená kapusta by měla vydržet až týden.

2. Jak poznat čerstvost růžičkové kapusty?

Čerstvá růžičková kapusta by měla mít pevné, těžké hlávky a svěže zelené listy bez poškození nebo skvrn. Zkusit stisknout hlávku – měla by být tuhá, ale pružná.

Recept na růžičkovou kapustu s jablky a ořechy

Ingredience:

Množství Ingredience
500 g růžičková kapusta
2 ks jablka
50 g ořechy
dle potřeby sůl, pepř
dle chuti olivový olej

Postup:

 1. Růžičkovou kapustu nakrájejte na tenké plátky.
 2. Jablka oloupejte a nakrájejte na tenké krajíčky.
 3. Ořechy nasekejte.
 4. Na pánvi si rozehřejte olej a orestujte jablka a růžičkovou kapustu, dokud nezezlátne.
 5. Přidejte nasekané ořechy a promíchejte.
 6. Osolte a opepřete podle chuti.
 7. Servírujte jako přílohu nebo samostatné jídlo.

Tento recept je skvělou alternativou k tradičnímu vaření růžičkové kapusty a přinese do vašeho jídelníčku nové lahodné chutě.

Viz také:

Photo of author

Tereza

Napsat komentář